Jak określić wytrzymałość parkietu?
Wytrzymałość to podstawowy parametr jakościowej deski parkietowej. Ten wskaźnik zależy od wielu czynników, w tym od gatunku i jakości drewna, technologii produkcji, typu wykończenia powierzchni. Wyróżniające cechy jakościowego i wytrzymałego parkietu to odporność na promieniowanie ultrafioletowe, ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne.
Jakie czynniki wpływają na wytrzymałość parkietu?
Na początku warto wyjaśnić, że deska parkietowa to nie jest jednolity kawałek drewna. Jest ona produkowana metodą sklejania kilku warstw drewnianych listew (zwykle są to trzy), umieszczonych prostopadle do siebie. Te elementy określają właściwości tej podłogi. Jakość zależy również od twardości górnej listwy. To na nią oddziałuje się podczas renowacji, tj. podczas cyklinowania parkietu
Klasyfikacja drewna określająca wytrzymałość parkietu:
- I klasa – bardzo twarde (drewno żelazne, kizil, jarzębina, bukszpan i inne drewna o gęstości 750 kg/m33);
- II klasa – twarde (jesion, brzoza, klon, dąb, grab, buk i inne drewna o gęstości od 550 do 740 kg/m3);
- III klasa – miękkie (topola, sosna, cedr, lipa, osika, olcha i inne drewna o gęstości do 540 kg/m3).
Przy zakupie parkietu należy zwracać uwagę na teksturę i wygląd zewnętrzny materiału. Nierównomierny kolor, sęki i nierówności na rocznych obręczach świadczą o tym, że produkt jest wykonany z materiałów niskiej jakości.
Najbardziej wytrzymały parkiet
Wybierając deskę parkietową, należy zwrócić uwagę na oznaczenia i skład materiału. Wytrzymały parkiet jest produkowany z dębu. Ma atrakcyjny wygląd i stabilną strukturę, odporny na deformacje i obciążenia mechaniczne.