Usuwanie plam z parkietu

Jeśli na piękną drewnianą podłogę przypadkowo spadł otwarty słoiczek z lakierem do paznokci lub ktoś nieostrożnie przeszedł po parkiecie w butach z gumową podeszwą, pozostawiając za sobą czarne linie, nie należy od razu wpadać w panikę. Istnieje wiele skutecznych metod walki z trudnymi plamami, a nawet dla „objawów” dziecięcego talentu artystycznego znajdzie się uniwersalny przepis. Aby usunąć z delikatnej powierzchni podłogi ślady wszelkich zabrudzeń bez uszkadzania struktury podłogi, wystarczy tylko dobrać odpowiedni środek do każdego konkretnego przypadku i nie będziesz musiał zamawiać cyklinowania parkietu.

Porady, jak usunąć plamy z parkietu

Krople krwi

Świeże krople krwi łatwo usuwa się za pomocą zwykłej gąbki, w walce z już wyschniętymi plamami pomoże amoniak rozpuszczony w wodzie.

Osad wosku

Jeśli na parkiet spadły krople wosku, to przed przystąpieniem do czyszczenia podłogi, należy najpierw zamrozić woskowy osad, przykładając do niego torebkę z lodem. Następnie za pomocą jakiegokolwiek ostrego podręcznego narzędzia delikatnie usunąć plamę. Jeśli po takiej procedurze wciąż pozostaną jakieś zabrudzenia, wszystko naprawi jedna metoda – wystarczy przeprasować problematyczny obszar przez czysty i suchy materiał tkaniny.

Przyklejona guma do żucia

W takiej sytuacji postępuje się, jak z osadami wosku: zamrażają i zeskrobuje się.

Plamy tłuszczu

Niedogodność w postaci tłuszczowych lub oleistych plam łatwo można usunąć za pomocą zwykłej wilgotnej szmatki nasączonej ciepłą wodą z dodatkiem zwykłego środka do mycia naczyń. Jeśli tłusta plama już zdążyła wyschnąć i nie poddaje się czyszczeniu w ten sposób, z tym problemem poradzi sobie techniczny alkohol.

Ślady od ołówka

Ten problem jest szczególnie aktualny dla rodziców – niespokojne dzieci często lubią pokazać swój talent poprzez rysowanie na dowolnych powierzchniach w domu. Ale nie ma się czym martwić – usunąć „artystyczne” ślady po ołówku można, używając rozpuszczalnika na bazie benzyny, lub white-spiritu. Mniej efektywną, ale nadal skuteczną alternatywą dla tej metody jest „obróbka” miejsca zabrudzenia szczoteczką do zębów z pastą.

Wtarta farba

Z plamami od farby można walczyć, stosując alkoholowy roztwór, przygotowany w proporcji 1:3. Wystarczy tylko przejść po miejscu katastrofy szmatką nasączoną roztworem.

Czarne „linie” od gumowej podeszwy obuwia

Czarne nieprzyjemne ślady od butów łatwo usunąć za pomocą zwykłej szkolnej gumki.

Plamy z tuszu

Tu sprawa wygląda znacznie prościej – usunięcie plam z tuszu okazuje się dość łatwym zadaniem, wystarczy przejść po „bazgrołach” ciepłą wodą z mydłem, wybielaczem lub stołowym octem.

Plamy od lakieru do paznokci

Jak wiadomo, najskuteczniejszą metodą walki z plamami od lakieru do paznokci jest aceton. Wystarczy nałożyć kilka kropel środka na problematyczny obszar, poczekać kilka minut, aby zdążył „zadziałać”, a następnie przejść po plamie szorstką stroną gąbki nasączonej roztworem alkoholowym.

Ślady szminki

Aby poradzić sobie ze starymi plamami od kosmetyków, należy je „podgrzać”, używając tylko gorącej wody.

Plamy owocowe

Plamy od owoców znikają pod działaniem prostego roztworu mydła, ale dla mocniejszego efektu można zamiast niego użyć kwasu szczawiowego.

Zabrudzenia od żywicy lub smoły

Do usuwania plam tego typu należy zastosować metodę działającą w sytuacji z osadami wosku, czyli wstępnego zamrożenia. Tak miejsce zabrudzenia stanie się bardziej „podatne” na czyszczenie. Po tym bez żadnego wysiłku plamę łatwo usunie chemiczny rozpuszczalnik.

Osad z produktów naftowych

Świeże plamy należy najpierw zebrać za pomocą gęstej serwetki lub ręcznika papierowego. Następnie – przetrzeć miejsce zabrudzenia chemicznym roztworem. Po kilku minutach – wytrzeć problematyczną strefę suchą szmatką, a następnie umyć ją z użyciem dowolnego środka czyszczącego.

„Ślady” domowych zwierząt

W sytuacji, gdy ukochany zwierzak solidnie „zbałaganił” na pięknej parkietowej podłodze, ważne jest natychmiastowe podjęcie działań w celu czyszczenia podłogi. Mocz zwierząt zawiera szczególnie „żrącą” substancję, której szybkość wchłaniania jest tak wysoka, że każda trudna plama wydaje się w porównaniu z tym problemem małym drobiazgiem. Ale wszystko da się naprawić, jeśli od razu wytrze się drewnianą podłogę środkiem czyszczącym. W przypadku, gdy „miejsce zbrodni” zostało odkryte dopiero po jakimś czasie, zawsze pomoże wybielacz, rozcieńczony w gorącej wodzie w proporcji 1:10.

Poczerniała powierzchnia

СStare parkietowe pokrycie ma nieprzyjemną właściwość nabierania czarnego odcienia z powodu odchodzącej warstwy lakieru. W tej sprawie pomoże papier ścierny – wystarczy przetworzyć parkiet niezbyt grubą papierem ściernym, a następnie przetrzeć miejsce z poczerniałą powierzchnią wacikiem bawełnianym.

Podsumowanie

Zapoznając się z głównymi zasadami walki z różnymi typami plam na parkietowym pokryciu, teraz bez trudu można usunąć każdą, nawet najtrudniejszą, plamę lub zabrudzenie z drewnianej podłogi przed przeprowadzeniem jej planowej renowacji parkietu.

Ważne jest zawsze pamiętać, że przeprowadzanie procedur pielęgnacyjnych parkietu to praktycznie „jubilerska” praca, wymagająca wyjątkowo delikatnego podejścia.